قله پروانهشرح برنامه

 

تاریخ اجرا: 12 مرداد 97

نام برنامه: قله پروانه

نام سرپرست: آقای وحید طاهری

شرکت کنندگان اعضا : آقایان ایمان کهزادی، مهدی حمزه لو، یاشار حسن آبادی، امیر حسام مقیمی،

میهمانان: خانمها مه پاره امیر خانی، سحر فولادوند، فرزانه شکاریان و آقایان بهزاد ساسانی، غلامحسین مودت

گزارش نویس: وحید طاهری

پشتیبان برنامه: خانم آرزو خورسیدی

آنتن دهی موبایل(همراه اول، ایرانسل): هر دو اپراتور در مسیر آنتن دهی متوسطی داشتند

 

معرفی منطقه:

قله پروانه یکی از قله های خط الراس 65 کیلومتری دوبرار در البرز شرقی در منطقه روستای لاسم از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد. ارتفاع تقریبی این قله 3750 متر از سطح دریا می باشد. مسیر های های صعود به این قله از دو مسیر شمالی در منطقه لاسم و مسیر جنوبی از شهر دماوند می باشدکه برای این برنامه صعود از مسیر شمالی انجام گرفت. خط الرأس ۷۵ کیلومتری دوبرار از جنوب روستای پلور در جاده هراز آغاز و با تشکیل قلل مرتفع متعددی از جمله بزم چال یا چنگیزچال، پروانه، انگمار، دوبرار، سوزچال، قره‌داغ، قیاق‌لکه و شاه‌تپه به نمرود در جاده فیروزکوه می‌پیوندد. دریاچه تار و رودخانه‌های دلی چای و تار در جنوب خط الرأس و رودخانه نمرود و لاسم در شمال آن جریان دارند. این خط الرأس از طریق یال و قله کم ارتفاع ۳۲۰۸ متری سیاه‌ریز به کوه پاشوره و سایر جناح‌ها کاملاً آزاد می‌باشد. قسمت‌های زیادی از این خط‌الراس نشان دهنده مرز بین شهرستان دماوند با آمل و فیروزکوه می‌باشد. این خط الراس دارای 24 قله مرتفع می‌باشد که ۱۲ قله آن بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند. مسیر دسترسی به این  منطقه از مسیر تهران به شهرستان آمل 5 کیلومتر بعد از روستای پلویک مسیر انحرافی به سمت شرق جاده هراز را به این روستا وصل می‌کند. این مسیر پوشش آسفالت دارد و از کیفیت مناسبی برخوردار است. فاصله روستای لاسم از جاده هراز 14 کیلومتر است. ابتدای مسیر صعود به قله پروانه حدودا 3 کیلومتر قبل از روستای لاسم و از کنار دکل مخابرات شروع می شود. این قله از معدود قله هایی است که مسیر پیمایش آن با فرود آغاز شده و با صعود پایان می پذیرد.

 

زمان و مکان از پیش تعیین شده برای اجرای برنامه صعود به قله پروانه، ساعت 4 بامداد روز 12 مرداد ماه،از مقابل باشگاه واقع در چهار راه طالقانی . با رسیدن همه اعضا شرکت کننده به محل تجمع ساعت 4:15 بامداد حرکت به سمت محل صعود آغاز شد. پس از تقریبا 3 ساعت حرکت با مینی بوس ساعت 7  صبح به محل شروع پیمایش در ارتفاع 2570 متر از سطح دریا رسیدیم.بعد از تقسیم وضایف توسط سرپرست، با جلوداری آقای کهزادی و عقب داری آقای حمزه لو و عکاسی آقای ساسانی و زمانداری آقای مقیمی پیمایش مسیر قله با فرود به دره ای با عمق 150 متر  که رود خانه ای از کف آن می گذشت آغاز شد. بعد از عبور از رودخانه و صعود از بخشی از مسیر در محلی مناسب ساعت 8:15 برای صرف صبحانه توقف انجام شد. پس از  بیست دقیقه و صرف صبحانه پیمایش مسیر صعود از دامنه کوه با شیب نسبتا زیاد ادامه پیدا کرد. پس از  خارج شدن از دره، مسیر پیمایش وارد دشت نسبتا وسیع و سرسبزی شد. مسیر پیمایش همراه با استراحت های به سمت یال اصلی قله ادامه داشت. برای رسیدن به یال اصلی دو مسیر وجود دارد، یکی گرده سنگی ها و دیگری مسیر کنار گذر گرده ها. شایان ذکر است که به دلیل دسترسی سخت به محل صعود و همچنین وجود فرود در ابتدای مسیر صعود، منطقه بسیار بکر بود و به همین دلیل مسیر پیمایش دارای پاکوب مشخصی برای ادامه پیمایش نبود. مسیر کنار گذر گرده شیب نسبتا زیادی داشت. پس از اتمام مسیر کنارگذر گرده سنگی، پیمایش مسیر بر روی یال اصلی قله ادامه پیدا کرد، ساعت 13:00 در 100 متری قله به دلیل خستگی برخی از همنوردان ، سرپرست برنامه تیم را به دو گروه تقسیم کردند تا یک تیم با سرعت بیشتر به قله صعود کنند و یک تیم به آرامی  فرود بیایند تا تیم دوم به آنها ملحق شوند. تیم دوم نیز در ساعت 13:30 موفق به صعود قله شدند.

در ساعت 14:30 در انتهای یال اصلی  برای صرف ناهار توقف انجام گرفت و مسیر پیمایش به پایین به سمت دشت بالای دره ادامه پیدا کرد و در ساعت 16:00 به دشت رسیده و مسیر پیمایش با شیب زیادی به سمت دره ادامه پیدا کرد و در ساعت 17:00 به کف دره و رودخانه رسیدیم. پس از گذر از رودخانه ، صعود نفس گیر به سمت بالا و محل سوار شدن به مینی بوس ادامه پیدا کرد و در ساعت 17:45 به محل سوار شدن به مینی بوس در کنار جاده و دکل مخابرات رسیدیم. پس از سوار شدن و عبور از جاده هراز ساعت 21:30 به مقابل باشگاه رسیدیم و برنامه به اتمام رسید.

مسافت طی شده در این برنامه، شامل مجموع مسافت پیمایش شده صعود و فرود، 12 کیلومتر می باشد. همچنین در طول مسیر دسترسی به آب میسر نبود. در تمام طولی مسیر منظر زیبا، بر و بدیعی چشم را نوازش می داد و منظره زیبا و با شکوهی از کوه دماوند دیده می شد.

 

اعضا شرکت کننده

آبوم تصاویر