گزارش برنامه صعود زمستانه قله سبلانشرح برنامه

 

عنوان برنامه : صعود زمستانه به قله سبلان

زمان: یکم تا سوم اسفند 97

سرپرست:  وحید طاهری

اعضای آسمان البرز : آقایان فیروز رسولی،  وحید طاهری،  بهزاد عبدالمالکی ، محمد گلباز، ایمان کهزادی  و خانم الهام

توکلی

اعضای میهمان : آقایان علی اصغر نصیری، حامد اولاد حاجی بابا، بهزاد شیرین ور و خانم مهناز نقی لو

پشتیبان : آقای بابک دکترزاده

از نظر کسانی که عادت دارند زیبایی برف را از پشت شیشه و از کنار بخاری تماشا کنند، کوهنوردی نوعی دیوانگی است. آخر برای چه کسی این همه راه برود، بار به دوش بکشد، با دستان کرخ شده و تن سرمازده ساعت‌ها درون چادر یا جانپناه بلرزد، بی‌خوابی و کوفتگی را تحمل کند، سرانجام خسته و تشنه و گرسنه خود را به بالای کوه برساند و به پایین برگردد؟!کسی که هیچ‌گاه لذت رسیدن به قله را نچشیده، کسی که تن به طبیعت نسپرده و با آن انس و الفت پیدا نکرده، حق دارد چنین بیاندیشد.کوهنوردی یک روش زندگی است. روشی که در آن یک سیب بین همه اعضاء گروه تقسیم می‌شود. روشی که در آن قوی‌ترین عضو گروه به پای ضعیف‌ترین راه می‌رود. راهی که رقابت ندارد. که به رهروانش حقوق نمی‌دهند و ایشان را نیازی به سوت و کف مشوقان در قله نیست. ناجی بی‌منت یکد یگرند. گروه می‌سازند تا دل جوانان به سنگ بند کنند تا به ننگ بند نشود. مزدشان معراج روح است و تشویقشان نوازش باد.

<<سرادموند هیلاری>>

سبلان که در زبان ترکی آذربایجانی « ساوالان » و در زبان تالشی « سفلون » نامیده می شود، از دره قره سو در شمال غرب شهر اردبیل شروع شده و در جهت شرقی- غربی به طول 60 کیلومتر و عرض حدود 48 کیلومتر تا کوه قوشه داغ در جنوب اهر امتداد می یابد و به وسیله این کوه به ارتفاعات قره داغ متصل می شود. کوه سبلان بر سه شهر اردبیل ، اهر و مشکین شهر مشرف است. این کوه در 25 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در فاصله حدود 40 کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد.

سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع بلندترین قله آن به نام «سلطان ساوالان» به 4811 متر می رسد. در جبهه غربی قله سلطان ساوالان و در کنار جان پناه سنگی به شکل عقاب قرار دارد که در طول زمان به نماد کوه سبلان تبدیل شده است. این قطعه سنگ که به واقع اعجاز طبیعت می باشد، به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است.

تیم اسمان البرز شامل آقایان وحید طاهری ، بهزاد عبدالمالکی، محمد گلباز و ایمان کهزادی به همراه خانم الهام توکلی در ساعت 11:30 دقیقه با اتوبوس از ترمینال شهید کلانتری عازم مشکین شهر شدند.

روز اول : صبح روز پنج شنبه دوم اسفند راس ساعت 8:30 به ترمینال مشکین شهر رسیده و پس از ملاقات با آقای رسولی سرپرست تیم وتیم مستقر در اردبیل  شامل آقایان نصیری، اولاد، شیرین ور و خانم نقی لودر غالب یک تیم واحد به سمت شابیل حرکت نمودند. در حین برنامه متاسفانه به دلیل اتفاق ناگواری که برای اقای رسولی پیش آمد ایشان از همراهی تیم انصراف داده و تیم با سرپرستی آقای طاهری به حرکتش ادامه داد.در ساعت 11 صبح تیم به پای کار رسیده و پس از معارفه ی اولیه با جلو داری آقای نصیری و عقب داری آقای گلباز عازم پناهگاه شدند . در طول مسیر باد تقریبا بخش زیادی از برف ها را از سطح زمین زدوده بود و طی مسیر برف نسبتا سفتی داشتیم . هوا نسبتا صاف بود ووزش باد اندک بود. در ساعت 16:30 تیم به پناهگاه در ارتفاع  3700 متر رسید و به مرتب کردن مکان شب مانی پرداخت و پس از آب کردن برف برای روز بعد و صرف شام ، به بررسی برنامه فردا پرداخت و ساعت 8 به خواب رفت.

روز دوم : ساعت سه صبح روز جمعه تیم از خواب برخواست و پس از صرف صبحانه در ساعت 4:30 صبح از پناهگاه به سمت قله حرکت نمود . علی رغم شیب تند اولیه ی مسیر، تیم با سرعتی مناسب در حال حرکت بود. خوشبختانه شرایط مسیر به گونه ای بود که نیاز به استفاده از کرامپون وکلنگ نبود . در ساعت 8:30 دقیقه صبح تیم به شیب اولیه زیر  سنگ محراب رسید و پس از استراحتی کوتاه مسیر خود را ادامه داد و پس از عبور از شیب تند زیر سنگ محراب در نهایت در ساعت 10:30 قله زیبای سبلان رخ نشان داد  و تیم آسمان البرز موفق شد بر سطح دریاچه زیبای سبلان بایستد . پس از تبریک و ثبت عکسهای یادگاری به دلیل زمان محدود و همین طور برودت بادی که بر روی قله در حال وزیدن بود،  تیم هر چه سریعتر به سوی پناهگاه حرکت کرد و در ساعت 14:40 به پناهگاه رسید . تیم آسمان البرز پس از استراحتی کوتاه وجمع آوری لوازم و صرف ناهاری مختصردر ساعت 15:30 به سوی پناهگاه شابیل رهسپار شد و در ساعت 18:45 دقیقه  به شابیل رسیدند و سپس با وسیله نقلیه ای که از قبل هماهنگ شده بود عازم مشکین شهر شدند و در نهایت در ساعت 20:30 دقیقه با اتوبوس مشکین شهر عازم کرج شدند و در ساعت 6 صبح به کرج رسیدند.

به پایان آمدیم دفتر حکایت همچنان باقی ست ....

 

اعضا شرکت کننده

آبوم تصاویر